Deze bizarre robotworm moet levens redden, maar het internet ziet vooral iets héél anders
Robots kunnen inmiddels rennen, salto’s maken en kungfu uitvoeren. Je zou denken dat het internet daar wel van onder de indruk is. Maar nee. Een zachte robotworm uit Denemarken steelt momenteel de show. Niet vanwege zijn slimme techniek, maar omdat hij volgens veel mensen verdacht veel op totaal iets anders lijkt.
De robot is ontwikkeld door SDU Soft Robotics van de University of Southern Denmark. Zijn officiële naam is ‘Multimodal Limbless Crawling Soft Robot with a Kirigami Skin’. Niet bepaald een naam die lekker bekt op een verjaardag. Robotworm werkt dus ook prima.
Kruipen zonder poten of wielen
Het ontwerp is geïnspireerd op regenwormen en andere dieren zonder ledematen. De robot heeft geen poten en geen wielen. In plaats daarvan zitten er twee zachte actuatoren in die werken als kunstmatige spieren. Kamers in het lichaam worden steeds opgeblazen en weer leeggelaten. Zo kan de robot langer en korter worden en zichzelf vooruitduwen. Het resultaat is een kruipende beweging die verrassend veel lijkt op die van een echte worm.
De buitenkant is minstens zo slim. De flexibele huid maakt gebruik van kirigami, een Japanse techniek waarbij materiaal wordt gesneden en gevouwen. Door slimme inkepingen ontstaat op verschillende plekken meer of minder wrijving. Het ene deel krijgt grip op de grond, terwijl het andere naar voren schuift. De robot kan ook sturen, ter plekke draaien en met sensoren obstakels herkennen.
Lees meer: Van ramen tot zwembad én knuffelpoedels: dit zijn de 5 opvallendste ECOVACS-robots van IFA 2026
Serieus reddingswerk, minder serieus internet
Dat klinkt misschien als een grappig laboratoriumexperiment, maar het uiteindelijke doel is allesbehalve lollig. De onderzoekers denken dat zulke zachte robots ooit door kleine openingen in ingestorte gebouwen kunnen kruipen. Daar kunnen ze zoeken naar slachtoffers op plekken waar mensen of grotere reddingsrobots niet bij kunnen. Ook voor milieuonderzoek en inspecties in fabrieken kan de techniek interessant zijn. Alleen heeft het internet voorlopig andere prioriteiten.
Toen beelden van de kruipende robot op Reddit verschenen, duurde het niet lang voordat zijn uiterlijk de discussie volledig overnam. “Ja… een worm…”, grapte een gebruiker. Een ander schreef: “Waarom heb ik het gevoel dat iemand hem voor iets anders gaat gebruiken?”
De robotworm is voorlopig nog een prototype. Een reddingsteam zal hem dus niet morgen tussen het puin loslaten. Misschien maar goed ook. Eerst moet de techniek verder worden ontwikkeld. En daarna moet het internet waarschijnlijk eerst nog even volwassen worden.
Lees ook: NASA stuurt voormalige spionagetelescoop de ruimte in